Rezidencija 2021
2021 m. liepos – spalio mėnesiais Šilų Dzūkijos regione lankysis ir kurs menininkai iš skirtingų Lietuvos vietovių. Jie dalyvaus kelis mėnesius besitęsiančiame renginyje/projekte pavadinimu „Lavkė. Lėta smėlėta ekspedicija”. Meninės iniciatyvos „Verpėjos“ kvietimu jie keliaus vietinės autoparduotuvės maršrutu po Marcinkonių, Kabelių, Musteikos, Piesčių, Daržinėlės, Šklėrių, Grybaulios, Ašašnykų ir kitus kaimus, o sukurtus kūrinius bus galima apžiūrėti įvairiose vietose šių kaimų apylinkėse, taip pat Marcinkonių stoties galerijoje, o rudenį – Vilniuje kultūros komplekse SODAS 2123.
Su šiais menininkais kviečiami susipažinti ir bendrauti, o galbūt net sudalyvauti kūrybiniame procese visi susidomėjusieji.
Kaimo autoparduotuvė, arba lavkė reguliariai aprūpina atokių kaimų gyventojus būtiniausiais maisto produktais. Kartu lavkės atvykimas tampa proga susirinkti, pasikalbėti, pasitarti dėl to, kas rūpi. „Lėtoje smėlėtoje ekspedicijoje“ tęsiama ir interpretuojama ši kaimo tradicija pasitelkiant lavkę kaip kūrybinį metodą. Keliaudami jos maršrutu po Šilų Dzūkijos kaimus kūrėjai stengsis susipažinti su vietos gyventojais ir jų pasauliu, o vėliau tuo pačiu būdu pristatys bendravimo įkvėptus, o galbūt ir kartu su gyventojais sukurtus kūrinius. Kūrėjus konsultuos gamtos gėrybių rinkėjai, biodinaminių ūkių ūkininkai, botanikai, gamtininkai, kraštotyrininkai, bitininkai, žoliautojai, amatininkai ir visuomenininkai.
Pristatydama idėją surengti tokias ekspedicijas projekto kuratorė ir idėjos autorė, menininkė Laura Garbštienė teigia: „galvojant apie kintančias ir nenuspėjamas mūsų gyvenimo sąlygas svarbu numatyti galimybę kūrėjams prie jų taikytis ir išnaudoti situacijos privalumus kūrybai. Tuo pačiu galvota ir apie itin atokiai gyvenančius Šilų Dzūkijos vietinius – juos paprastai reguliariai aplanko autoparduotuvė, o dabar dar aplankys ir profesionalūs menininkai, kurie sieks ne tik rodyti savo kūrybą, dalintis, bet ir atliks meninius tyrimus, rinks medžiagą kūriniams, ieškos įvairių sąsajų su jiems neįprasta aplinka, jos gyventojais, gyvūnais, gyviais, augalais ir visais kitais“.
„Lėtose smėlėtose ekspedicijose“ atviro kvietimo būdu pakviesti dalyvauti šeši kūrėjai ar jų grupės, kurie visi išreiškė susidomėjimą dirbti bendruomenėse ir savo kūrybai išnaudoti ekspedicijos ir keliavimo kaip kūrybinio darbo priemonės pasiūlymą. Ekspedicijose dalyvauja kūrėjai Andrej Polukord, Dovilė Bagdonaitė, Pojūčių teatras (Karolina Žernytė, Saulė Norkutė, Šarūnė Pečiukonytė), Gabrielė Vetkinaitė, Agota Zdanavičiūtė ir Živilė Lukšytė. Šie menininkai į Šilų Dzūkiją atvyks iš Vilniaus ir keliaus liepos – spalio mėnesiais. Kūrėjai apsigyvens ir kurs tam pritaikytose buvusios Kabelių kaimo mokyklos patalpose.
Pirmieji du kūrėjai-keliautojai – Dovilė Bagdonaitė ir Andrej Polukord – jau atvyko į Šilų Dzūkiją ir spėjo įsitraukti į vietos gyvenimo aktualijas. Ekspedicijų naujienas ir jų eigą galima sekti organizatorių interneto svetainėje verpejos.lt bei socialinio tinklo Facebook puslapyje https://www.facebook.com/verpejos
„Verpėjos“ yra nepriklausoma meno iniciatyva, kurią 2017 m. įkūrė menininkė Laura Garbštienė Marcinkonių seniūnijoje, Varėnos rajone. „Verpėjos“ siekia tyrinėti ir permąstyti tradicinės kaimiškos gyvensenos ir gamtos saugojimo temas, įgalinti diskursą apie procesus ir pokyčius tiek vietiniu, tiek globaliu mastu. Nuo 2019 m. „Verpėjos“ kuruoja Marcinkonių stoties galeriją, 2020 m. pradėta tarptautinės meno rezidencijos programa.
Ekspedicijas rengia VšĮ „Verpėjos“ bendradarbiaudama su partneriais – Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga, Marcinkonių daugiafunkciniu centru, Varėnos kultūros centru.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.