Rašytojos Emilijos Liegutės-Balionienės sodyba

520627, 5981102 (LKS)53.96709, 24.314366 (WGS)53° 58′ 1.53″, 24° 18′ 51.72″ (WGS)

EMILIJA LIEGUTĖ-BALIONIENĖ (g. 1930 m. vasario 21 d., Skituriuose, Alytaus raj.) – lietuvių rašytoja, dramaturgė. 1960 m. baigė Vilniaus universitetą, kurį laiką dirbo mokytoja. 1965–1973 m. dirbo „Moksleivio“ ir „Tarybinio mokytojo“ redakcijose, Vilniaus lėlių teatre. 1953–1964 metais mokytojavo Kaišiadorių 1-oje vidurinėje mokykloje. Pirmoji knyga „Palaukių vasara“ pasirodė 1967 m. 1973 m. Emilija Liegutė buvo priimta į Lietuvos rašytojų sąjungą.
Rašytojos skaičiavimais išleistos 44 knygos. Tame skaičiuje – ir knygų perleidimai, ir vertimai į anglų, prancūzų, vokiečių, lenkų, rusų, baltarusių, latvių, azerbaidžaniečių kalbas. Didžiąją kūrybos dalį sudaro vaikų literatūra (net 26 knygos!).


Emilija Liegutė 2001 m. apdovanota Vilniaus klubo ir Vilniaus televizijos literatūrine premija už esė knygą „Pranciškus Skorina“, o 2008 m. Vytauto Tamulaičio diplomu – pirmoji vieta vaikų literatūros konkurse.


Pagal E. Liegutės pjeses sukurti spektakliai („Pelėda ir žibintas“; „Driežas do Diezas“ – Vilniaus profsąjungų rūmų vaikų teatras; „Mamyte, tavo vaikas linksmas“ – Vaikų radijo teatras; „Povilas ir Marija“ – Šiaulių dramos teatras; „Pelėsijos šalyje“ – Juozo Miltinio dramos teatras: „Marceliukės klėtis“ – Marcinkonys; „Gyvenimas prie Skroblaus“ – Margionių klojimo teatras).


1986 m. vasario 18 d. rašytoja E. Liegutė Užuraistėje (taip vadinamas Kabelių kaimo dalis) iš Petro Valentukevičiaus nusipirko sodybą. Tiesa, rašytojai Kabeliai jau buvo žinomi – Maironio lietuvių literatūros muziejuje yra saugoma 1973 m. nuotrauka Kabeliuose. Būtent čia, Dzūkijos pakraštyje, Emilija Liegutė atsiskleidė kaip dzūkė: bendravo su Kabelių apylinkių žmonėmis, rinko etnografinę medžiagą, ją spausdino „Šiaurės Atėnuose“ ir kitoje kultūrinėje spaudoje.


Sąjūdžio laikais „[P]er radiją, per spaudą, per kolegų pasakojimus vis sužinodavau apie Emilijos plačią patriotinę veiklą Dzūkijoje, Kabeliuose. Taip, – kūrybiška Asmenybė gali reikštis tautos kultūroje ne tik raštu, net tik grožiniu žodžiu, bet ir savo dvasia, energija, per sociumą, per humanistiką,“ – rašė literatūros kritikas Alfredas Gusčius. Kabeliuose susikūrusi Sąjūdžio iniciatyvinė grupė, vadovaujama rašytojos Emilijos Liegutės, garsėjo aktyvumu. Mokykloje rašytoja sukuria liaudies šokių ratelį, į šokių kolektyvą susibūrė ir suaugusieji. Saviveiklininkai su įvairiomis programomis dalyvavo įvairiuose renginiuose visoje Lietuvoje.
Emilijai Liegutei Kabelių apylinkių žmonės visada rūpėjo. Dzūkų tradicinė kultūra ir pasaulėjauta lyg šaltinėliai pildė rašytojos kūrybą.

Parengė Danutė Valentukevičienė