Mokykla. Pas Kraučiukį

524278, 5979673 (LKS)53.95409, 24.369896 (WGS)53° 57′ 14.72″, 24° 22′ 11.63″ (WGS)

Šiame name 1918 m. Tadas ir Honorata Ivanauskai įkūrė pirmąją lietuvišką mokyklą Pietryčių Lietuvoje. Kaimo mokykla čia veikė iki 1971 m.

Kaimo ūlyčėle prieiname senoviškai – skiedromis – dengtą dviejų galų pirkią dideliais langais. 1918 m. joje gyveno pasiturinčio kaimo valstiečio Jono Miškinio šeima. Jie buvo šviesūs žmonės, vienas jų sūnus, taip pat vardu Jonas, tuo metu jau mokėsi Vilniaus mokytojų seminarijoj, todėl kai tais metais į Musteiką iš Lebiodkos (dab. Baltarusija) atvyko Tadas Ivanauskas su žmona Honorata ir pasiprašė pas Miškinius apsistoti, jie su džiaugsmu sutiko, juolab kad Ivanauskai ketino įkurti mokyklą kaimo vaikams. Tai jie ir padarė. Mokytojavo daugiausia Honorata, o Tadas parūpindavo mokymo priemonių, dažnai su kaimo vyrais ėjo medžioklėn. Jono ir Rožės Miškinių šeima gyveno vienam gale, kitą užleido mokyklai ir Ivanauskams gyventi. Mokykla veikė nuo 1918 m. lapkričio iki 1919 m. balandžio mėnesio, kai ją užpuolė lenkų kareiviai ir suniokojo turtą. Neradę mokyklos įkūrėjų, lenkai paėmė šeimininkų sūnų Joną įkaitu, tačiau šiam pavyko pabėgti, o Ivanauskams teko palikti Musteiką.


Pradinė kaimo mokykla tame pačiame name buvo atkurta 1940 metais ir veikė iki 1971-ųjų. Tadas Ivanauskas, jau būdamas garbaus amžiaus profesorius, joje ne kartą lankėsi, bendravo su mokytojais, siųsdavo knygelių vaikams.
Šiuo metu namuose šeimininkauja Jono Miškinio proanūkė Asta Žūkaitė, įkūrusi mokyklos patalpoje nedidelę ekspoziciją su bibliotekėle, priimanti lankytojus, organizuojanti renginius, filmų peržiūras, susitikimus su įdomiais žmonėmis ir kitas veiklas.
Kraučiuke buvo vadinama šiuose namuose gyvenusi Rožės ir Jono dukra Jonė Miškinytė-Miškinienė, pagal savo motiną Rožę, kuri atitekėjo iš Marcinkonių, kur jos šeima buvo vadinama Kraučiais. Jonės vaikai buvo vadinami Kraučiukynais.

Parengė Asta Žūkaitė