Marija Marcelionytė-Paliukė „Apie sraiges ir skruzdėles“

Marija Marcelionytė-Paliukė

Personalinė paroda „Apie sraiges ir skruzdėles“

Marcinkonių stoties galerija

2023 06 23–07 29

Parodos atidarymas birželio 23 dieną 15 val.

Galvoju, kad taikliausias, o gal ir atviriausias parodos aprašymas būtų tiesiog jos pavadinimo paaiškinimas. Ir dar ta klaida datoje… atrasta, kai jau plakatai buvo atspausdinti. Ištaisiau ją palikdama galioti skubėjimo laike faktą. O įdomiasia tai, kad ši klaida įteisino kūrinį, kuriam neturėjau paaiškinimo, tiesiog norėjau, kad jis atsirastų šioje parodoje. Dabar ramu. 

Pavadinimas, o gal istorijos ar pasakojimo pradžia gimė iš noro rasti bendrą kalbą… Visų pirma su savo sūnumi Adomu, o plačiau žvelgiant – su kiekvienu sutiktu žmogumi ir su savo artimaisiais, kurie nėra iš meno pasaulio. Vis ieškau būdų, kaip mums kalbėtis ne tik apie orą, kaip kurti ryšį su žmogumi, kuris nemoka nė vieno anekdoto (aš), neišmano ekonomikos dėsnių (aš), neakylas politinėse peripetijose (aš), bet nori būti to pokalbio dalimi. Pastebėjau, kad kai randu suprantamus paaiškinimus apie sudėtingus ar efemeriškus dalykus, sūnus su malonumu kartu lanko parodas, žiūri dokumentinius filmus, klausosi muzikos, kuri lyg ne jam, o gal dar ne jam, o gal niekad ir nebus jam. Bet tuo metu mes esame drauge, mes kalbamės, juokiamės, nuklystam „į lankas“ ir lyg kažkas (į)vyksta. Mezgasi ryšiai, kurių nebūtų, jei ne tos (dar) ne jam ir ne apie jį patirtys. 

Nesu tikra, ar pavyks perteikti, bet užsimerkusi Marcinkonių stoties erdvę jaučiu, o gal matau lyg skruzdėlyną iš vidaus: tu toks mažas mažutėlis, lyg Guliveris Brobdinjago šalyje, ieškantis būdų ištrūkti. Šiuo atveju kūriniai, kurie „kabės“ ant sienų, ir labai svarbu, kad jie visi rėmuose, vadinasi, jų jau nebeperkursiu, jie yra tarsi langai į pasaulį. Iš tiesų jie tokie man ir buvo: parodos Danijoje, Kinijoje, Japonijoje, Jungtinėje Karalystėje, Australijoje, Estijoje, Norvegijoje, Suomijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, …,  Vilniuje, Kaune. O dabar, atvažiuodama į svečius, noriu tikėti, kad dalį to didelio pasaulio atsivežu į Marcinkonis ir kad turėsiu ką papasakoti į parodą atėjusiam žmogui, nors labiausiai man norisi išgirsti… istorijas apie tai, kaip kovoti, o gal susitarti su sraigėmis ir skruzdėlėmis daržuose. 

O tai, kas ne ant sienų, mano vizijose, dar visiškai neapčiuopiama, tik nujaučiama. Ten turėtų išsiskleisti pasakojimas apie tai, kaip mūsų namuose, ant virtuvės palangės, Margoji medsraigė (lot. Arianta arbustorum), daržų kenkėja, susilaukė palikuonių. 2020 m. liepos 30 d. klausiausi prof. dr. Marijos Drėmaitės pranešimo „Kodėl žmonės statosi svajonių pilis?“ Timofėjaus dvare, Lentvaryje. Sūnus tuo metu bindzinėjo po sodybą ir, jau važiuojant namo, atgniaužęs delną ištarė:

  • Mama, pažiūrėk, kokia graži sraigutė. Gal galime ją auginti? Aš prižiūrėsiu. 

Apgyvendinom ją stikliniame inde su dangteliu, o kas kartą pjaustant agurką, jo galiukas keliaudavo į indelį. Sraigė tapo mano augintine. Keista, bet ji gyveno. 2022 m. pavasarį sūnus, grįžęs iš mokyklos, vėl atgniaužė delną, ten buvo tos pačios rūšies, bet kiek kitokio kriauklės rašto sraigutė: 

  • Mama, tavo sraigei liūdna, todėl atešiau jai draugą.

2022 m. rugpjūčio 28 d. sraigės tapo tėvais. 

///

Marija Marcelionytė-Paliukė (g. 1977 m. Vilniuje) 2001 m. baigė menų magstro studijas Vilniaus dailės akademijoje. Nuo 2007 m. dėsto VDA Grafikos katedroje, o nuo 2014 jai ir vadovauja. Šiuo metu profesorė, VDA galerijos „5 malūnai“ kuratorė. Dalyvauja ir rengia parodas, skaito pranešimus konferencijose Lietuvoje ir užsienyje. 2023 m. jos veikla įvertinta Vyriausybės kultūros ir meno premija. 

///

Parodos metu liepos 15 ir 22 d. vyks kūrybinės dirbtuvės. Vienos bus skirtos vaikams, kurias ves Adomas. Ten viskas bus apie skruzdėles, o kitos – apie sraigės lėtumo į(si)žiūrėjimą, bandymą (pa)matyti, kurias ves Marija.

Organizuoja: VšĮ Verpėjos

Partneris: Merkinės fabrikas, Vilniaus dailės akademija

Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, EEA grants

Paroda veikia birželio 23 – liepos 29 d.

Parodą aplankyti galima šeštadieniais – sekmadieniais, 12.00-17.00 val, arba susitarus tel. 861416255.

Adresas: Marcinkonių stoties galerija, Kastinio g. 1C, Marcinkonys, Varėnos sav.

///

Menininkės Instagram paskyra

Nuotraukų autorė: Anastasija Fokša