Kvietimas teikti paraiškas kūrėjams: VERPĖJŲ KŪRYBINĖS GANYKLOS

Verpėjos” kviečia įvairių sričių kūrėjus į meno rezidenciją Varėnos rajone 2023 m. birželio – rugsėjo mėnesiais.

“Verpėjų” rezidencija skirta susitelkti į lėtą meninio tyrimo procesą bei ilgalaikę vertę joje dalyvaujantiems kūrėjams bei auditorijai. Rezidencijos pabaigoje iš menininkų nesitikima užbaigtų meno projektų, o norima, jog įgytos patirtys, bendrystės ir atradimai padėtų tolimesnėje kūryboje. 

Esant glaudžioje bendrystėje su gyvūnais ir gamta, bus permąstomas šiuolaikinio žmogaus ir aplinkos santykis antropoceno laikotarpyje.
Bus skatinamos menininkų bendrystės, ne tik su juos supančiais kaimo gyventojais, gyvūnais, augalais, bet ir su kartu reziduojančiais kūrėjais. Vienu metu gyvenančių dviejų menininkų rutinos ir buitis ragins ieškoti naujų meno tyrimo formų ir dialogų, kurie atsispindės planuojamame projekto leidinyje ir parodoje. 

Menininkai bus pakviesti gyventi vienoje iš Kabelių kaimo sodybų. Tai tradicinė nedidelė pirkia su ūkiniu kiemu, sodu ir įvairiais ūkiniais pastatais. Sodybos šeimininkais taps pasikeisdami kas mėnesį dviese gyvenantys menininkai. Jiems siūlome autentišką kaimo patirtį, galimybę glaudžiai bendradarbiauti tapusavyje, taip pat ir su vietos gyventojais, kaimynais. 

Pagrindinė “Verpėjų kūrybinių ganyklų” ašis – avys – tampa jungiamoji kaimo bendruomenės dalis. Avių ganymas, gyvulių laikymas šiuolaikiniame kaime išlikęs tik nebent kaip pramonės šaka.
Gyvuliai, šiuo atveju avys, veikia kaip tarpininkai tarp žmogaus ir gamtinės bei socialinės aplinkos. Kūrybinėse ganyklose avys veikia nebe kaip mėsos ar vilnos vienetai, auginami sekant vien materialiais svertais, bet kaip kūrybos platforma, bendrabūvio su Kitu mokykla, kaip traukos centras žmonėms. Avys, neatskiriama augalijos dalis, vedančios žmogų per jam kitaip sunkiai prisijaukinamas pievas. Jų pagalba iš aplinką vartojančių turistų virstame vietovių dalyviais. 

Stipendija ir išlaidų padengimas

Kiekvienam dalyviui/-ei skiriama 500 EUR stipendija ir nemokamas apgyvendinimas.

Rezidencijų trukmė

1 mėn., nuo 2022 m. birželio 1 d. iki rugsėjo 30 d.

Darbo ir gyvenimo sąlygos

Dalyviai reziduos senoje Kabelių kaimo rąstinėje pirkioje. Tai nedidelis paprastai įrengtas namelis, kurio erdve reikės dalintis dviems vienu metu gyvenantiems menininkams. Jame yra du nedideli kambariai, virtuvė ir vonios kambarys. Yra vandentiekis ir šiltas vanduo, malkinės krosnys. Bus galima naudotis dviračiais.

Taip pat kūrybiniam procesui menininkai galės naudotis kitais ūkiniais pastatais, lauko erdve sodyboje. 

Sodybos ūkiniame kieme gyvena avys, jas reikės kasdien išleisti ganytis, prižiūrėti, kad nenuklystų į svetimas teritorijas ir paduoti vandens. Avys keliasi anksti, eina ganytis kai nekaršta, grįžta namo įdienojus. Antrą kartą jas reikia išvesti pavakary. Du tuo metu reziduojantys menininkai dalinsis avių ganymo pareiga, kiekvienam jų teks praleisti po 4 valandas per dieną avių draugijoje.

Pristatymas visuomenei

Rezidencijų metu menininkai bus prašomi sukurti tekstą ir/ arba vaizdų „Piemenų užrašų” serijos leidiniui, dalyvauti surengiant atvirų durų dienas, kuriose pristatys visuomenei savo kūrybą. Spalio mėnesį surengsime grupinę dalyvių parodą Marcinkonių stoties galerijoje.

Paraiška

Kviečiame užpildyti paraiškos formą iki 2023 m. balandžio 10 d.

Atranka

Menininkai bus atrinkti atviro kvietimo būdu remiantis šiais kriterijais: 

– gebėjimas kūrybiškai bendradarbiauti dviese dalinantis namų ūkį;

– gebėjimas kurti bendruomenėje, įtraukiant į kūrybos procesą įvairaus amžiaus ir gebėjimų dalyvius;

– aiški motyvacija anksti keltis ir daug laiko praleisti lauke su avimis, norint panirti į gamtos procesus ir gyvulių, vabzdžių, augalų pasaulį, nebijant prastų oro sąlygų;

– profesionalumas;

– tarpdiscipliniškumas, apimantis skirtingas meno sritis;

Dalyvius atrinks „Verpėjų” komanda.

„Verpėjos“ yra nepriklausoma meno iniciatyva, kurią 2017 m. įkūrė menininkė Laura Garbštienė Marcinkonių seniūnijoje, Varėnos rajone. „Verpėjos“ siekia tyrinėti ir permąstyti tradicinės kaimiškos gyvensenos ir gamtos saugojimo temas, įgalinti diskursą apie procesus ir pokyčius tiek vietiniu, tiek globaliu mastu. Nuo 2019 m. „Verpėjos“ kuruoja Marcinkonių stoties galeriją, 2020 m. pradėta tarptautinės meno rezidencijos programa.

Rezidencijų programą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Nuotraukų autoriai: Vitalij Červiakov ir Laura Garbštienė